• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  592288,350
  % -0,80
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bir banka üzerinde hesap açtırırsanız, o hesabı kullanmasanız dahi bankanın sisteminde sizin adınıza bir hesap bulunur. Adınıza açılan bu banka hesabında yaptığınız her işlem bankaya bir gider çıkaracaktır. Bankanın da bu gideri karşılaması için kullanıcıdan bir miktar ücret alması gerekmektedir. Bu kesintiye hesap işletim ücreti adı verilmektedir. Kesilen bu ücret genellikle her bankada farklı olmaktadır. Ayrıca farklı olan tutarlar gibi tahsil edilen ücretlerin kesilme zamanı da farklı olmaktadır. Ülkemizde bulunan bazı bankalar, üç aylık dönem içinde bazıları ise altı aylık veya 12 aylık dönemler içinde bu parayı hesabınızdan tahsil ederler.

Bankaların bu ücreti sizden kesmesinin sebebi ise işlemlerinizi yaparken kullandığınız kâğıtların veya benzeri giderlerin ücretleridir. Hesap işletim ücreti hesabınızda para bulunuyorsa kesilmektedir. Ancak hesabınızda para yoksa ve para kesilmediyse yüklediğiniz takdirde hesap işletim ücreti kesilecektir. Bankaların bu kesintiyi yapmasına çoğu kullanıcı tarafından tepki gösterilmektedir.

Kimlerden Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Bankaların hesap işletim ücreti kesmediği bazı hesaplar bulunmaktadır. Ancak bu kesintiyi almaması bankaya kalmış bir şeydir. Hesap işletim ücretinin alınması veya alınmaması için bir kural yoktur.

Bankaların çoğu öğrenci hesaplarından işletim ücreti kesmemektedir. Maaş alınan hesaplarda vadesiz olarak açıldıysa hesap işletim ücreti ödenmesi zorunlu değildir. Ya da çalıştığınız bankayla yapılan bir anlaşmanız varsa banka sizden hesap işletim ücreti almayabilir. Bazı bankalarda ise hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız su faturanız veya elektrik faturanız gibi ödenmesi gereken şeyleri otomatik fatura ödeme talimatı vererek hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz. Bankanıza en az iki veya üç faturanızı ödemesi için talimat verirseniz hesap işletim ücretini ödemekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca bankalarda bulunan sigorta ve bireysel emeklilik gibi hizmetlerden yararlanıyorsanız, banka sizden hesap işletim ücreti kesmeyecektir. Bankanız tarafından size verilen kart; belirli seviyenin üstündeyse, yani bankanızın özel kartını kullanıyorsanız da hesap işletim ücreti ödemekten kurtulmuşsunuzdur.

Son olarak belirtmek isterim ki bankanızdan yalnızca ihtiyaç veya konut kredisi kullanmak için bir hesap açtıysanız ve bu hesapta başka bir işlem yapmıyorsanız, bu hesap üzerinden yalnızca kredi ödemesi yaparsanız, hesap işlem ücreti kesilmeyecektir.

YORUMLAR YAZ