Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/gunlukd1/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/api.php on line 260
IBAN Numarası Nerede Yazar? IBAN Numarası Öğrenme | Günlük Döviz
 • YARIM ALTIN
  1.499,50
  % -0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8063
  % 0,40
 • € EURO
  9,4973
  % 0,48
 • £ POUND
  10,5045
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,1966
  % 0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1051
  % 0,71
 • BITCOIN
  151552,709
  % -0,84
 • BIST 100
  1.330,60
  % -0,02

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN numarasını nereden öğrenebileceğinizi merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Bu yazının devamında IBAN numarasından detayları ile bahsedeceğim. Günlük hayatta sürekli kullandığımız transferlerin başında gelen EFT işlemini yapabilmemiz için IBAN numarasına ihtiyacımız oluyor. Eğer bir bankadan başka bir bankaya para transferi gerçekleştireceksek bu işlemi IBAN numarası ile yapabiliyoruz. IBAN numarası, her banka için farkı banka kodu ve hesap numarasını da içinde barındıran 26 haneli bir numaradır. Ülke kodu her bankada aynı fakat banka kodu her banka için farklıdır. Peki IBAN numarası nerede yazar? IBAN numarasını nereden öğrenirim
IBAN Numarası Nerede Yazar?
Herhangi bir bankadan hesap açtığınız zaman size bir hesap cüzdanız veirlir. Yapacağınız her işlemi bu cüzdana işleterek kaydedebilirsiniz. Fakat bu eski bir yöntemdir ve günümüzde tercih edilmemektedir. Hesap cüzdanı elinizde bulunuyorsa bu belge üzerinde hesabınız hakkında detaylı bilgiler bulunur. IBAN numarasını oradan öğrenebildiğiniz gibi hesap numarası ve müşteri numarası da üzerinde mevcuttur.
Bankanın size vermiş olduğu banka kartınız üzerinde kart numarası, kart numarası ve arka tarafından yer alan güvenlik numarası (CVV2) yer alır. Bu bilgilerin yanı sıra bazı bankalar müşteri numarasını da kartın üzerine eklemektedir. Fakat son zamanlarda bazı bankalar artık IBAN numarasını kartın üzerine yazmaktadır. Bu bankaların müşterisiyseniz kartın üzerinden değilseniz internet bankacılığı veya müşteri hizmetlerinden IBAN numarasına ulaşabilirsiniz.
26 haneli harf ve rakamlardan oluşan IBAN numarası ülke kodu (örneğin; TR) ile başlar. Ülke kodunu takip eden çift basamaklı rakam kontrol basamağıdır. Kontrol basamağından sonra gelen 5 basamaklı sayı banka kodu ve geri kalan 16 rakam ise hesap numarasıdır. Eğer elinizde IBAN numarası zaten varsa son 16 basamağından hesap numaranızı rahatça öğrenebilirsiniz.