Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/gunlukd1/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/api.php on line 260
Kredi Borcunu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım | Günlük Döviz
 • YARIM ALTIN
  1.504,20
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8149
  % 0,51
 • € EURO
  9,5032
  % 0,54
 • £ POUND
  10,5201
  % 0,50
 • ¥ YUAN
  1,1958
  % 0,65
 • РУБ RUBLE
  0,1052
  % 0,72
 • BITCOIN
  150622,215
  % 0,77
 • BIST 100
  1.330,85
  % 0,40

Kredi Borcunu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım

Kredi Borcunu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım

Kredi borcu nakit ihtiyacını kredi çekerek karşılamak isteyenlerin muhatap olduğu bir durumdur. Kredinin geri ödemesinde zorluk yaşayan kişiler düzenli şekilde ödeme yapamazlar ve ciddi sıkıntılar yaşanabilir.  

Öncelikle kredi alırken geri ödenecek tutar iyi bir şekilde düşünülmeli ve hesaplanmalıdır. Aksi taktirdekredi borcu ödemesi esnasında ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Ayrıca banka müşterilerinin yasal süreç hakkında bilmesi gereken en önemli detay ise 90 gün sürelik müddettir. Borcu ödemeyen veya taksitlerini aksatan kişilere 3 aylık süre verilmektedir ve bu süre içinde borcu ödeyen kişi sadece işleyen faizi ödemek zorunda kalır. 3 aylık süre içinde borç ödenirse başka bir yasal işlem yapılmaz ve kredi borcu devam etmektedir. Bu 3 aylık süre içinde ödenmeyen borçlar için de hemen banka tarafından sms veya mail yoluyla bilgilendirmeler olurken yasal süre başlatılmadan evvel de 7 günlük ek bir süre verilmektedir. Sürenin sonunda da ödenmeyen borçlar için idari takip süresi resmi olarak başlatılmaktadır. Kredi borcu nedeniyle icra ve haciz işlemleri devreye girmektedir. Kara listeye giren kişinin bir daha kredi kartı kullanması veya kredi çekmesi imkansız hale gelmektedir. 

Kredi borcu olan kişiler ise öncelikle 90 günlük sürede mevcut borçlarını kapatmaları gereklidir. Parayı temin edemeyen kişiler 90 günlük süreçten sonra verilen bir haftalık süreçte hemen bankaya başvuruda bulunularak yapılandırma da talep etmek başka bir çözüm yoludur. Vade uzatarak aylık ödeme tutarlarını azaltmak suretiyle kredi borcu ödenebilmektedir. Yapılandırma durumunda veya kredi borcunu ödeyememe durumunda da yüksek faizli ödemeler yapmak zorunda kalmamak için kredi borcu muhakkak zamanında ödenmelidir. Borcun ödemesinin aksayacağını tahmin eden müşteriler bu konuda bankaya önceden bilgi verirlerse de banka tarafından gerekli çözüm önerileri paylaşılmaktadır. Kredi borcunda tedbirli olmak ve özenli şekilde ödemeleri aksatmamak en önemli kurallardır.