Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/gunlukd1/public_html/wp-content/themes/birfinans/api/api.php on line 260
Muhasebe Yetkilisi Sertifikası Nasıl Alınır? | Günlük Döviz
 • YARIM ALTIN
  1.492,40
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8274
  % -0,08
 • € EURO
  9,4352
  % -0,23
 • £ POUND
  10,4226
  % -0,93
 • ¥ YUAN
  1,1926
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,1032
  % -0,08
 • BITCOIN
  148161,665
  % -0,67
 • BIST 100
  1.321,71
  % -0,27

Muhasebe Yetkilisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Muhasebe Yetkilisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Muhasebe hizmetleri alacakların ve borçların tahsil edilmesi, para ve para ile belirlenen değerler ve tüm mali işlemlerin gerekli kayıtlarının yapılması işleri ile ilgilenir. Bu hizmetlerin yerine getirilmesinde muhasebe yetkilisi görev alır. Muhasebe hizmetlerinin yönetimi ve yürütülmesinden sorumlu sertifikalı kişilerdir. Düzenleyici ve denetleyici kurumların haricinde genel yönetim kapsamındaki idarelere muhasebe yetkilisi sertifikası almış kişiler atanır.

Muhasebe Yetkilisi Sertifika Programı Nedir?

Genel bütçeli idareler, özel bütçeli idareler ve sosyal güvenlik kurumlarında muhasebe yetkilisi olmak için sertifika eğitimleri düzenlenir. Bu programlar farklı kurumlar için ayrı gruplar halinde düzenlenebilir. Bir muhasebe yetkilisi adayı görev yaptığı idare grubunda yer alan programa dahil olabilir. Sertifika eğitim programına uygun şartları taşıyan adaylar kabul edilir. Eğitim dahilinde gerekli bilgi beceriyi kazanan kişilere sınavlar yapılarak süreç tamamlanmış olur.

Muhasebe Yetkilisi Sertifika Programına Katılım Şartları Nelerdir?

Bireylerin başvuru tarihleri itibariyle çalışmış oldukları idari birim için düzenlenen muhasebe yetkilisi sertifikası programlarına başvurması gerekir. Bu programlara katılım için şu şartlar gerekir:
Ez az dört senelik yükseköğretim programlarından mezun olmak,
Kamu idarelerinin içerisindeki muhasebe birimlerinde en azından dört yıl çalışmış olmak,
İdari hizmetlerin muhasebe yetkilisi yardımcısı veya eşiti konumundaki görevlerde bulunmak,
Son üç yılda olumsuz sicil oluşturmamak,
Aylıktan kesme ya da kademe ilerlemesinin durdurulması gibi cezalar almamış olmaktır.
Bu şartları taşıyan kişiler ilgili programların eğitimine dahil edilir.

Muhasebe Yetkilisi Adayları Nasıl Belirlenir?

Sertifika eğitim programlarına başvuru yapan adayların, sertifika programına alınacağı duyurulan aday sayısından en az %10 daha fazla olması durumunda aday belirleme sınavı yapılır. Kişilerin muhasebe yetkilisi olması için idari kurumların duyuruları ile oluşturdukları formları doldurarak başvuru yapmaları gerekir. Aday belirleme sınavlarında başarı gösteren kişilerin sertifika programlarına dahil edilmesi sağlanır.

Muhasebe Yetkilisi Sertifika Programının İçeriği Nasıldır?

Aday belirleme sınavları sonrası adaylar idari kurumlar için belirlenmiş gruplar içerisinde eğitimlere alınır. Eğitimlerin yeri, süresi ve içeriği Bakanlık tarafından belirlenir. Eğitim almaya hak kazanan muhasebe yetkilisi adaylarının eğitimlerine eksiksiz bir biçimde katılması gereklidir. Gereken mesleki yeterliği kazanmaları adına adaylara mali mevzuat, muhasebe ve devlet teşkilatı ile ilgili diğer konular ders içeriği olarak sunulur. Programı başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar muhasebe yetkilisi sınavlarına girerek ilgili kurumlara atamaları gerçekleştirilir.

Muhasebe Yetkilisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Muhasebe yetkilileri atandıkları kurumlardaki her türlü gelir gider ve borçları takip eder. Ön ödemeler, kesin ödemeler, vezne ve ambarların kontrolü, muhasebe biriminin yönetimi ile mali raporların düzenlenmesinde muhasebe yetkilisi görevlidir. Muhasebe hizmetlerinde bilgiler, veriler ve raporlar önemli olduğundan saydam ve erişilebilir bir şekilde kayı t işlemleri sağlanır. Muhasebe yetkilileri kanunun uygun görmediği özel ya da kamu kurumlarına ilişkin mali konularda düzenleme yapamaz.