• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  592181,614
  % -2,91
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vade yani belli bir zaman için para yatırılan hesap bankacılıkta vadeli mevduat hesabı olarak bilinir. Mevduat, bankadaki hesaba yapılan yatırımdır. Vadeli mevduat, kazanç sağlamak için belirli bir süreyle bankaya verilen paradır hesaptaki zaman hesabın vadesidir.

Vadeli hesaplarda döviz veya Türk Lirası kullanılabilir. Vade seçenekleri çok olsa da genellikle 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay veya 24 ay süreyle olabilir. Bahsettiğimiz bu vadeler için ödenmek zorunda olan yıllık faiz oranları ve Türk Lirası veya diğer dövizler üzerine kurulan yatırımlara ödenmek zorunda olan faiz oranları farklılaşabilir. Vadeli mevduat için ödenen faiz oranları piyasadaki oranlara ve koşullara göre belirlenmektedir. Bankalar vadeler için farklı faiz yüzdeleri uygulayabilir.

Bankaya yatırılan para bağlandığı vadenin sonunda, hesapta eskiden yatırılan anapara ve üstüne eklenen faizi ile birlikte bankadan alınabilir. Vadenin son zamanında hesaptaki para tamamen veya bir kısmı çekilebilir, otomatik olarak vade yenilenmesi için bankaya talimat verilebilir ya da hesaba farklı bir vade tanımlayabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı mı Açmak İstiyorsunuz?

Vadeli mevduat hesabının ne olduğunu öğrendiniz ve açmak mı istiyorsunuz? Vadeli mevduat hesabı oluşturmak da vadesiz hesap gibi kolay şekilde açabilir. Vadeli mevduat hesabı açmak için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız yoksa açtıramazsınız. Vadeli mevduat hesabı açtırmanız için bankanın sizden istediği belgelerle şubeye giderek yetkili biriyle hesap açılış sözleşmesi imzalamanız ve hesap formunu doldurmanız gerekmektedir. Şubede ki yetkililere vadeli mevduat hesabınıza yatıracağınız paranızı ne kadar süreyle bağlamak istediğinizi, yatırmak istediğiniz tutar ile birlikte bilgileri eksiksiz verdiğiniz müddetçe hesap işlemleriniz anında tamamlanır.

Bankaların Talep Ettiği Belgeler

l Hesabı açacak olan kişinin kimlik belgesi: Kimlik belgesi yerine geçen pasaport, ehliyet gibi belgelerinizde bulunabilir.

l Adres ve telefon bilgileriniz zorunlu: Adresinize gelecek faturalar için gereklidir ve onaylanması gerekir.

l Vadeli hesap açılış sözleşmesi gerekir.

Bankanızda eskiden açtırmış olduğunuz hesaplar sebebiyle kimlik ve adres bilgileriniz bankanızda bulunuyorsa şubenize gitmeye gerek kalmadan internet şubesi üzerinden veya mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Her bankanın kendine farklı faiz oranları olduğu için araştırma yapmanızı öneririz ve güvende olmanızı temenni ederiz.

YORUMLAR YAZ